darbo teise, motinystes atostogos, vaikai

Kūdikio belaukiant: ką žinoti apie darbo teisę?

Vaiko laukimas – malonus laikotarpis. Tačiau jo metu reikia sutvarkyti daugybę reikalų. Ypatingo dėmesio verta nėščiųjų darbo teisė. Žinodamos svarbiausius įstatymų niuansus, galėsite lengviau planuoti visas su nėštumu susijusias užduotis. Be to, tokiu atveju tiesiog jausitės ramiau, nes galimi darbiniai pokyčiai bus nuspėjami.

Pageidautinas darbdavio požiūris

Nors darbo etika Lietuvoje kinta į gerąją pusę, tam tikrų klaidų vis dar pasitaiko. Pavyzdžiui, kai kurie atrankos specialistai darbo pokalbio metu tebeklausia, kokia yra šeiminė padėtis, ar planuojamas šeimos pagausėjimas. Tai – išties neetiškas, diskriminaciją atskleidžiantis klausimas. Nėštumas negali būti nepriėmimo į darbą priežastimi.

Kita klaida – mėginti atleisti darbuotoją sužinojus, kad ji laukiasi vaiko. Lietuvos Respublikos darbo teisė sukurta taip, kad nėščiosios būtų apsaugotos nuo darbo netekimo. Žinoma, visai kita situacija, kai nėštumas planuojamas sąmoningai, naujame darbe išdirbus vos kelis mėnesius. Taip pat logiška atleisti tuomet, jei pasirašyta terminuotoji darbo sutartis, ir ji pasibaigia esant motinystės atostogose. Tiesa, šiuo atveju vis tiek teks laukti, kol vaikui sueis treji metai. Taigi, abipusė pagarba – raktas į sklandžius, sąžiningus darbo santykius.

Atostogų sąlygos

Jei planuojate naudotis gimdymo ir motinystės atostogomis, jomis reikėtų pasirūpinti iš anksto. Svarbu žinoti, kad šių atostogų galima ir išvengti. Tačiau 14 laisvų dienų po gimdymo yra privalomos visoms motinoms – tai nurodoma įstatymuose.

Gimdymo atostogomis laikomas laikotarpis, prasidedantis 70 dienų iki numatomos gimdymo dienos ir pasibaigiantis 56 dienos po gimdymo. Tokių atostogų negalima imti dalimis, t. y. po kelias dienas ar savaites. Prasidėti jos gali ir kiek vėliau, tačiau pradžia neturėtų prasidėti gimdymo dieną. Pastaruoju atveju bus galima pasinaudoti tik likusiomis 56 dienomis.

Darbo teisė nurodo, kad atostogų metu kiekviena socialiai drausta moteris gali nemokamai naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis. Be to, sukaupus pakankamai darbo stažo ir gavus gydytojo pažymą dėl nėštumo, gimdymo galima gauti specialią motinystės išmoką.

Išmokų dydis ir tvarka

Vienkartinė išmoka priklauso toms mamoms, kurios nėra sukaupusios reikiamo stažo. Reikiamas stažas – 12 mėnesių darbo, sukauptų per 24 mėnesius iki ėjimo gimdymo atostogų. Jei tokia darbo patirtis sukaupta, pretenduojama į ilgalaikę išmoką. Jos dydis priklauso nuo to, kaip klostosi nėštumas. Lemiamos įtakos turi gimdymo laikas (ar vaikas išnešiotas, ar ne). Taip pat išmokų dydis tiesiogiai priklauso nuo oficialaus darbo užmokesčio. Minimalus vienos išmokos dydis negali būti mažesnis nei 228 eurai.

Tam, kad gautumėte šią išmoką, reikia užpildyti ir pateikti prašymą. Gydytojas turėtų suformuoti pažymą, tačiau tai gali būti atliekama tik tuomet, kai nėštumas trunka 30 savaičių ir daugiau. Sulaukus pažymos galima rašyti prašymą atostogoms. Dėl jų vertėtų iš anksto informuoti darbdavį. Tuomet SoDrai reikia pateikti prašymą dėl neapmokestinamo pajamų dydžio ir išmokos skyrimo.

Toks procesas reikalauja atidumo ir laiko. Jei darbo teisė darbovietėje atitinka įstatymus, viskas paprastai vyksta sklandžiai. Tačiau kai iškyla problemų – konfliktų su darbdaviu ar rūpesčių dėl nėštumo, geriau užduotį patikėti teisės specialistams. Jų paslaugos leis mėgautis laukimu ir naudotis priklausančiomis išmokomis nesukant galvos dėl biurokratinių niuansų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *